Oscars 2017: The Winners At The 89th Academy Awards – And That Big Mix-Up!

It’s highly likely the 89th Academy Awards wouldn’t have been particularly memorable it hadn’t been for the major mix-up with the climatic announcement for Best Picture. However, somehow the folks from PricewaterhouseCoopers slipped Warren Beatty and Faye Dunaway a duplicate of Emma Stone’s Best Actress envelope. This obviously confused Beatty, who was apprehensive about reading out the winner. He showed it to Dunaway – who thought Beatty was building tension – and she read out the name of the movie written on the card: La La Land. Except the real Best Picture winner was Moonlight.

The La La Land gang stormed the stage and started giving speeches before PWC and the Academy attempted to remedy the cock-up. This is when the obviously pissed-off La La Land producer Jordan Horowitz snatched the now correct envelope from Warren Beatty’s hand like an ill-mannered schoolboy grabbing an exam paper from his teacher’s grasp. Respect you elders Mr Horowitz.

We knew Casey Affeck was going to get Best Actor, Emma Stone was always a shoe-in for Best Actress. Mahershala Ali deserved his Best Supporting Actor award for Moonlight and Viola Davis was always a lock for Best Supporting Actress for her turn in Fences. There were few surprises.

Anyway, the rest of the winners are listed below:

Winner: Moonlight
Arrival
Fences
Hacksaw Ridge
Hell or High Water
Hidden Figures
La La Land
Lion
Manchester by the Sea

Best actress
Winner: Emma Stone – La La Land
Isabelle Huppert – Elle
Ruth Negga – Loving
Natalie Portman – Jackie
Meryl Streep – Florence Foster Jenkins

Best actor
Winner: Casey Affleck – Manchester by the Sea
Andrew Garfield – Hacksaw Ridge
Ryan Gosling – La La Land
Viggo Mortensen – Captain Fantastic
Denzel Washington – Fences

Best supporting actress
Winner: Viola Davis – Fences
Naomie Harris – Moonlight
Nicole Kidman – Lion
Octavia Spencer – Hidden Figures
Michelle Williams – Manchester by the Sea

Best supporting actor
Winner: Mahershala Ali – Moonlight
Jeff Bridges – Hell or High Water
Lucas Hedges – Manchester by the Sea
Dev Patel – Lion
Michael Shannon – Nocturnal Animals

Best director
Winner: La La Land – Damien Chazelle
Arrival – Denis Villeneuve
Hacksaw Ridge – Mel Gibson
Manchester by the Sea – Kenneth Lonergan
Moonlight – Barry Jenkins

Best original screenplay
Winner: Manchester by the Sea – Kenneth Lonergan
20th Century Women – Mike Mills
Hell or High Water – Taylor Sheridan
La La Land – Damien Chazelle
The Lobster – Yorgos Lanthimos and Efthimis Filippou

Best adapted screenplay
Winner: Moonlight – Barry Jenkins and Tarell Alvin McCraney
Arrival – Eric Heisserer
Fences – August Wilson
Hidden Figures – Allison Schroeder and Theodore Melfi
Lion – Luke Davies

Best original score
Winner: La La Land – Justin Hurwitz
Jackie – Mica Levi
Lion – Dustin O’Halloran and Hauschka
Moonlight – Nicholas Britell
Passengers – Thomas Newton

Best original song
Winner: La La Land – City of Stars by Justin Hurwitz, Benj Pasek and Justin Paul
La La Land – Audition by Justin Hurwitz, Benj Pasek and Justin Paul
Moana – How Far I’ll Go by Lin-Manuel Miranda
Trolls – Can’t Stop the Feeling by Justin Timberlake, Max Martin and Karl Johan Schuster
Jim: The James Foley Story – The Empty Chair by J Ralph and Sting

Best cinematography
Winner: La La Land – Linus Sandgren
Arrival – Bradford Young
Lion – Greig Fraser
Moonlight – James Laxton
Silence – Rodrigo Prieto

Best foreign language film
Winner: The Salesman – Iran
A Man Called Ove – Sweden
Land of Mine – Denmark
Tanna – Australia
Toni Erdmann – Germany

Best costume design
Winner: Fantastic Beasts and Where to Find Them – Colleen Atwood
Allied – Joanna Johnston
Florence Foster Jenkins – Consolata Boyle
Jackie – Madeline Fontaine
La La Land – Mary Zophres

Best make-up and hairstyling
Winner: Suicide Squad – Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini and Christopher Nelson
A Man Called Ove – Eva Von Bahr and Love Larson
Star Trek Beyond – Joel Harlow and Richard Alonzo

Best documentary feature
Winner: OJ: Made in America
13th
Fire At Sea
I Am Not Your Negro
Life, Animated

Best sound editing
Winner: Arrival – Sylvain Bellemare
Deepwater Horizon – Wylie Stateman and Renee Tondelli
Hacksaw Ridge – Robert Mackenzie and Andy Wright
La La Land – Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
Sully – Alan Robert Murray and Bub Asman

Best sound mixing
Winner: Hacksaw Ridge – Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie and Peter Grace
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi – Gary Summers, Jeffrey J Haboush and Mac Ruth
Arrival – Bernard Gariepy Strobl and Claude La Haye
La La Land – Andy Nelson, Ai-Ling Lee and Steve A Morrow
Rogue One: A Star Wars Story – David Parker, Christopher Scarabosio and Stuart Wilson

Best animated short
Winner: Piper – Alan Barillaro and Marc Sondheimer
Blind Vaysha – Theodore Ushev
Borrowed Time – Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj
Pear Cider and Cigarettes – Robert Valley and Cara Speller
Pearl – Patrick Osborne

Best animated feature
Winner: Zootopia
Kubo and the Two Strings
Moana
My Life as a Zucchini
The Red Turtle

Best production design
Winner: La La Land – David Wasco and Sandy Reynolds-Wasco
Arrival – Patrice Vermette and Paul Hotte
Fantastic Beasts and Where to Find Them – Stuart Craig and Anna Pinnock
Hail, Caesar! – Jess Gonchor and Nancy Haigh
Passengers – Guy Hendrix Dyas and Gene Serdena

Best visual effects
Winner: The Jungle Book – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R Jones and Dan Lemmon
Deepwater Horizon – Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington and Burt Dalton
Doctor Strange – Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli and Paul Corbould
Kubo and the Two Strings – Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean and Brad Schiff
Rogue One: A Star Wars Story – John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel and Neil Corbould

Best film editing
Winner: Hacksaw Ridge – John Gilbert
Arrival – Joe Walker
Hell or High Water – Jake Roberts
La La Land – Tom Cross
Moonlight – Nat Sanders and Joi McMillon

Best documentary short
Winner: The White Helmets – Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara
4.1 Miles – Daphne Matziaraki
Extremis – Dan Krauss
Joe’s Violin – Kahane Cooperman and Raphaela Neihausen
Watani: My Homeland – Marcel Mettelsiefen and Stephen Ellis

Best live action short
Winner: Sing – Kristof Deak and Anna Udvardy
Ennemis Interieurs – Selim Azzazi
La Femme et le TGV – Timo Von Gunten and Giacun Caduff
Silent Nights – Aske Bang and Kim Magnusson
Timecode – Juanjo Gimenez